wywóz odpadów, śmieci, gruzu
Kraków segreguje śmieci! Otwarcie nowej sortowni

Kraków segreguje śmieci! Otwarcie nowej sortowni

Już jest! Wczoraj w Centrum Ekologicznym Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40 otwarto nową sortownię odpadów. Dzięki temu krakowianie zwiększą poziom recyklingu wymagany przez Unię Europejską

Budowa sortowni rozpoczęła się w czerwcu zeszłego roku. W Centrum Ekologicznym Barycz działa już m.in. sortownia przeznaczona do mechaniczno-ręcznej segregacji i kontenerowa kompostownia odpadów zielonych.

Sortownia śmieci w Krakowie

Nowa sortownia zlokalizowana na 4 tysiącach metrów kw. ma jednak dużo więcej możliwości. Jest przystosowana do segregowania surowców gorszej jakości. Należą do nich odpady nieodpowiednio posegregowane i zanieczyszczone innymi śmieciami. Do nowej sortowni będą spływały odpady zarówno z Krakowa, jak i z innych gmin. Jest to inwestycja niezbędna w mieście, bowiem mieszkańcy grodu Kraka mają spore problemy z recyklingiem.

Przepustowość nowej sortowni to nawet 100 tys. ton odpadów rocznie, dzięki czemu może ona uchronić Kraków przed sankcjami z Unii Europejskiej. Według sojuszu do 2020 roku miasto powinno osiągnąć poziom recyklingu wynoszący 50 procent wytwarzanych odpadów surowcowych. Inwestycja kosztowała 50 mln zł. MPO pozyczyło pieniądze od Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

fakt.pl